چهارپهلو

چهارپهلو چیست :

یکی از انواع مقاطع است که سطح مقطع آن به شکل مربع است . در واقع چهارپهلو نوعی پروفیل باز است. این مقطع فولادی در سایزها و روش های مختلفی تولید می شود که در صنایع و ساختمان کاربرد فراوانی دارد. در ساخت چهارپهلو معمولأ از فولادهای st44 و st52 استفاده می شود. همچنین میتوان چهارپهلو با متریال st37 را به صورت سفارشی در بازار تهیه کرد.

انواع چهارپهلو از نظر جنس آنها :

چهارپهلو در جنس های مختلف تولید می شود . از انواع چهارپهلو می توان به چهارپهلوی آهنی، آلومینیومی، برنجی، برنزی و مسی اشاره کرد. چهارپهلوی ck45 از چهارپهلوهای رایج و متداول در بین نیازهای مشتریان است.

انواع چهارپهلو از لحاظ روش تولید :

چهارپهلو را از لحاظ روش تولید به 3 روش نورد گرم، نورد سرد و ترانس طبقه بندی می کنند.

  1-نورد گرم:

توسط گوشه های شعاعی منحصربه فرد خود شناخته می شوند. در صورتیکه گوشه های فولاد نورد سرد تیز است. این چهارپهلوی نوردی گرم خواص مکانیکی عالی خود را حفظ می کند. استفاده از چهارپهلوی نورد گرم برای ساخت از طریق روش های معمولی از قبیل جوشکاری ، گرم کاری ، سردکاری ساده است. همان طور که از نامش پیداست در تولید چهارپهلوی نورد گرم ، ابتدا شمش خام را تا رسیدن به دمای لازم گرم می کنند و در مرحله بعد با رد شدن از میان غلتک هایی که به آنها نورد می گویند، به آن شکل می دهند. چهارپهلوی تولید شده از این فرآیند،کیفیت خیلی بالایی ندارد و کاربرد آن در مواردی است که شکل ظاهری اهمیت چندانی ندارد و مسايلی مانند استحکام قطعه بیشتر مد نظر است. این نوع چهارپهلو در سایزهای 5*5 تا 300*300 میلی متر تولید می شوند و کاربردهایی نظیر استفاده در ساخت یراق های فولادی، گل نرده و پیچ و مهره، تکیه گاه ساختمان، تریلر، پیاده روها و ساخت و ساز عمومی دارد .

2-چهارپهلو نورد سرد :

در تولید چهارپهلو ها به روش نورد سرد، شمش خام بدون اینکه گرم شود با قرارگرفتن و حرکت در میان غلتک های نورد به فرم چهارپهلو با هر سایز و اندازه ای که مدنظر باشد در می آید. از خصوصیات این چهارپهلو می توان به کیفیت بالای آن نسبت به چهارپهلوهای تولید شده به روش نورد گرم اشاره کرد، به طوری که از آنها  در کاربردهایی که نیاز به کیفیت بالاتری دارد استفاده می شود.