ناودانی

ناودانی چیست؟

پروفیل ناودانی با مقطع فولادی که از نورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده است و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی به شکل حرف U تشکیل شده که در زاویه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. این پروفیل در گروه پروفیل های باز قرار می گیرد و جزو پروفیل های صنعتی و ساختمانی مباشدکه با مقطع باز تولید می شود.

ناودانی 3 حالت دارد

1- پرسی که توسط پرس به شکل مورد نظر تولید می شود. 2- فابریک که از همان اول پروسه تولید، از خط تولید خارج می شود. 3- به صورت ناودانی های نورد گرم و نورد سرد تقسیم بندی می شود.

انواع ناودانی :

1-ناودانی ساده:

پروفیل ناودانی های صنعتی و ساختمانی که با ورق گرم تولید می شود و می تواند در صورت نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه شود. این ناودانی در سایزهای8 ، 10 ، 12 ، 14 و 16 ساخته می شود. ناودانی از 30 میلیمتر شروع می شود و تا 400 میلیمتر ادامه دارد و متغیر است و اکثرأ برای ساخت پل های باربر و موارد دیگر بکار برده می شود.

2-ناودانی مشبک:

از ورق گرم ، گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم تولید می گردد و در مصارف متفاوتی کاربرد دارند. این نوع پروفیل ناودانی در مصارفی همچون تولید قفسه های فولادی مستحکم ، سازه های سبک فولادی ، نصب سنگ به صورت خشک و... استفاده می شود.

کاربرد ناودانی:

شکل ظاهری این محصول موجب شده تا در مصارف متنوعی مورد استفاده قرار گیرند. از جمله : ماشین آلات چارچوب ترمیم بناهای معماری ساختمان تجهیزات ساخت و ساز تشکیلات دریایی

معرفی انواع استانداردها:

  • استاندارد فرانسه255-NFA45
  • استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی 3-DINENISO12944
  • UNP و UPE ناودانی اروپایی 1026- DIN
به طور کلی این محصولات به دو بسته بندی دیگر به نام های C و U نیز تقسیم می شوند برهمین اساس دو استاندارد UPE و UPN وجود دارد. نوع C دارای بالهای موازی و نوع U  دارای بالهای مخروطی می باشند.

ناودانی UNP و کاربرد آن:

ناودانی UNP تحت عنوان ناودانی اروپایی شناخته می شود. این محصول نسبت به سایر ناودانی ها وزن سنگین تری دارد و معمولأ در پروژه های بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از ضخامت بیشتری برخوردار می باشد و وزن سنگین آن به همین دلیل است. از کاربردهای ناودانی UNP می تواند به موارد زیر اشاره کرد : -به شکل تکی و دوبل در تیرها -به صورت جفت و به صورت قوطی در ستون ها -به صورت جفت در خرپا کارخانه های داخلی نمره های پایین ناودانی را (16 و پایین تر) تولید میکنند و نمره های بالاتر ناودانی ها به طور عمده توسط شرکت های چین، کره، ژاپن و بلژیک تولید می شود. در داخل کشور نیز دو نوع ناودانی ایرانی و اروپایی موجود می باشد که از جمله ناودانی های ایرانی موجود در بازار می توان به ناودانی اصفهان، ناب تبریز، شکفته، منظومه اسپیرال و ... اشاره کرد. ناودانی های اروپایی همچون چین و روس در بازار ایران وجود دارد. ناودانی را براساس ابعاد و وزن به دو دسته سبک و سنگین می توان تقسیم کرد. ناودانی هایی که در کارخانه های داخلی تولید می شود و همچنین ناودانی روس سبک هستند. ناودانی های تولید شده در برخی کارخانه های ایرانی و همچنین اروپایی که وزنی برابر استاندارد اشتال دارند سنگین هستند.

کاربرد ناودانی UNP:

ناودانی UNP هم به صورت تکی و هم بصورت جفت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به صورت جفت بکار رود در ساخت یا استراکچر خرپا یا در بادبندها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به صورت تکی آنها را به کار ببرنداحتمالأ در تیر ها مورد استفاده قرار می گیرد. -تکی و یا جفت در بادبندها -تکی و دوبل در تیرها -به صورت جفت و به شکل قوطی در ستون ها. -به صورت جفت در ساخت خرپا

کاربرد ناودانی :

به بیان دیگر می توان گفت هر جا که نیاز به تحمل بار و فشار زیاد است میتوان روی کمک پروفیل ناودانی حساب کرد. کاربردهای منحصر به فرد و عالی ناودانی در زندگی بشر به راحتی ملموس است کافی است تا کمی به اطراف با دقت نگاه کنیم به طور مثال پل های فلزی همسطح بر روی جوی های آب خیابانی یا اسکلت اتوبوس ها و کامیون ها و ... ناودانی به دلیل شکل ظاهری که دارد، برای پروژه های ساختمانی ساختار برتر محسوب می شود. ناودانی برای قاب و پایه های بکاربرده شده در ماشین آلات، اسکلت کامیون،چارچوب، ترمیم بناهای معماری، تشکیلات دریایی، ساختمان، تجهیزات، ساخت و ساز و... مناسب است.

روش های تولید ناودانی :

روش های تولید ناودانی محدود به دو دسته می باشد: 1- اولین روش نوع پرسی می باشد که از طریق دستگاه پرس این محصول تولید و شکل دهی می شود. 2- دومین روش که با نام روش فابریک شناخته می شود. دیگر دستگاه پرس در کار نیست و از همان اول به صورت ناودانی از خط تولید بیرون می آید.

ناودانی آلومینیوم :

نوع بسیار پرمصرف در صنعت است که در موارد زیادی مصرف می شود. به عنوان مثال می توان به سازه های ساختمانی، برای ساخت در و پنجره ها، برای دکوراسیون و نماسازی آلومینیومی اشاره کرد.

خواص ناودانی آلومینیوم:

-کم وزن بودن -استقامت بالا در مقابل خوردگی -انعطاف پذیری و قابلیت تغییر شکل از ناودانی آلومینیومی در مواردی مثل ساختن شاسی تریلرها و کشنده ها،ساخت چارچوب و ... استفاده می شود که در مجموع هر موردی که نیاز به داشتن استقامت در برابر خوردگی و وزن سبک داشته باشد از ناودانی آلومینیوم استفاده می کنیم.

ناودانی آبرو لندنی :

در مواقعی که بارش برف و باران داریم بر روی سطح سقف آب جمع می شود و مشکلات متعددی به وجود می آید. در این مواقع استفاده از آبرو لندنی بسیار مهم خواهد بود. محصول آبرولندنی که ساختار آن UPVC است برای جمع آوری آب جمع شده و انتقال آن در سقف هایی که شیب دارند به کار می رود. این امر از خیس شدن رهگذران زیر سقف جلوگیری می کند علت نامگذاری آبروی لندنی به آبروی مخفی وجود قطعه آب رودر قسمت نهایی سقف است که آب درون آن جمع می شود و از قسمت دیگر خارج می شود.

ویژگی های ناودانی آبرولندنی:

در ساختار این ورق از اکسید تیتانیوم استفاده می شود. ورق گالوانیزه در طول زمان پوسیده می شود اما آبرو لندنی در مقابل رطوبت هوا هرگز پوسیده نمی شود. موارد استفاده از شیروانی آبرو در آلاچیق سازی با سقف شیب دار، در سقف ساختمان های شیب دار، در فلاشینگ های قوسی شکل یا هلالی و... است. برای مشاهده قیمت ناودانی اینجا کلیک کنید