نبشی

نبشی چیست :

پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام دارد و در سازه های مختلف کاربرد دارد. نبشی یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی ،ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. به علاوه اینکه می توان به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود. درنقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی L نشان می دهند و اگر بال ها مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند و اگر بال ها نامساوی باشد،سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم درج می شود.

انواع نبشی از لحاظ تولید :

از لحاظ نوع تولید به دو دسته تقسیم می شوند:

        1. پرسی

این نوع را از یک ورق با طول 6 متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند و به آن شکل می هند این بدین معنی است که ماهیت اولیه این نوع محصول از ورق فولادی است.

       2. فابریک

این نوع از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود

انواع نبشی از لحاظ شکل ظاهری:

از لحاظ شکل ظاهری به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می کنند. که از لحاظ ظاهر آنها می توان متوجه تفاوت آن ها  شد.

شناسایی نبشی ها :

براساس دو پارامتر دسته بندی و شناسایی میشود:
  1. اندازه بالها
  2. ضخامت
برای مثال اگر با ابعاد 4*40  مواجه شدید به این معنی است که اندازه بالها برابر 40 است و ضخامت بالها 4 می باشد. ضخامت آن ها بین 3 تا 20 است.

نبشی اسپیرال چیست:

نوعی است با بال مساوی سبک که از سایز 20*20*3 تا 50*50*5 تولید می شود. در بازار، اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می شود.

‌‌‌نبشی گالوانیزه :

در واقع قطعه آهنی است که آن را به وسیله روی پوشش داده اند. چنان چه پوشش روی بشکند یا از بین برود آهن زنگ نمی زند. زمانی که آهن به وسیله روی پوشانده میشود در واقع روی نقش آند را دارد و آهن نقش کاتد را ایفا میکند. به بیان دیگر بین روی و آهن پیلی الکتروشیمیایی تشکیل میگردد. از این نوع محصول در ساختمانهایی که از نظر موقعیتی در معرض زنگ خوردگی زیاد قرار دارند استفاده می شود.

نبشی ضد زنگ :

همان طور که می دانید آهن به صورت فراوان یافت می شود و دلیل ارزان بودن آن هم همین فراوانی است. اما آهن خالص هیچ گونه مقاومتی در برابر عوامل بیرونی ندارد و سریع زنگ می زند. به همین دلیل نباید از آهن خالص در ساخت و ساز استفاده کنیم و باید از آلیاژهای آهن استفاده کنیم.(آلیاژ از ترکیب چند فلز تولید می شود) مهم ترین آلیاژ آهن فولاد است که از ترکیب آهن و مقدار کمی کربن تولید شده است. برای تولید نوع ضد زنگ باید از نوع خاصی از فولاد استفاده کرد. ترکیبات به کار رفته در نبشی ضد زنگ عبارتند از : کروم، نیکل، کربن و آهن

نبشی لقمه :

یکی از مهم ترین پروفیل مقطعی است که علاوه بر استفاده در سازه ها ، در صنعت ساختمان و ساخت و ساز هم استفاده می شود. که در صنعت ساختمان و ساخت و ساز از نبشی لقمه بصورت مرکب و منفرد استفاده می شود.

کاربرد نبشی :

نبشی یکی از مهم ترین مقاطعی است که در ساختمان سازی و صنعت استفاده می شود که دارای کاربرد گسترده ای در قاب ها و سازه های فلزی می باشد. با توجه به طرح ارایه شده توسط مهندسین  به صورت شاخه و خورد شده(لقمه) مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از نبشی های با سایز 50 تا 150 میلیمتر جهت متصل نمودن پل ها به ستون ها، ستون ها به صفحات در فونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند. افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همین طور خرپا استفاده می شود. در برخی سازه های دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که اصطلاحأ  لقمه می گویند. در سقف های کرمیت برای بال بالایی تیرچه نبشی، تسمه یا ناودانی بکار برده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد. گرچه استفاده از نبشی رایج تر است. برای اتصالات ساده در سازه از این محصول استفاده می شود. انواع اتصال ساده عبارتند از: اتصال نبشی جان، اتصال با نبشی نشیمنی (تقویت شده و نشده)، اتصال نیم گیردار(نیم صلب)، اتصال گیردار(صلب) و ...

نبشی کشی ساختمان چیست:

برای جلوگیری از ریزش یا سقوط دیوارهای سفالی، ساختمان بتن آرمه یا فولادی دیوارهای بدون نما و دیوارهای نمادار را باید به طرز مناسبی نبشی کشی کرد. عدم نبشی کشی دیوارهای نمادار و دیوارهای بدون نما از اشکالات اجرایی دیگر رایج ساختمانهای بتنی می باشد.

‌‌‌نبشی در بازار ایران :

نبشی هایی که در بازار ایران موجود است هم از تولیدات داخلی می باشد و هم به مقدار فراوان از کشورهایی چون روسیه، اکراین وارد می شود. از سایز 2 تا 20 در بازار موجود می باشد.

تولید کنندگان در ایران :

برخی از تولید کنندگان این نوع محصول در ایران عبارتند از : فولاد ناب تبریز،  نورد آریان فولاد، فولاد کوهپایه، فولاد اصفهان،  ظهوریان مشهد، گروه صنعتی شکفته   برای مشاهده قیمتهای نبشی اینجا کلیک کنید