ورق آجدار

ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیبدار یا نزدیک پرتگاه استفاده می شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند. برجستگی های پراکنده شده در سطح ورق معمولا به شکل بادامی ، الماسی و یا اشکال دیگر طراحی شده است. سقف های شیروانی نمونه ای از کاربرد این نوع ورق است . تحت عنوان شطرنجی ، برجسته و  کف سازی نیز معرفی می شوند. برای ساخت ورق آجدار از آلیاژ ورق سیاه استفاده می کنندو به روش نورد گرم تولید می شود در روش نورد گرم ، ابتدا شمش فولادی از نوع تختال با مقطع و طول مشخص به درون کوره های پیش گرم ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های پوسته زدایی و نورد ابتدایی مقطع آن کاهش و طول آن افزایش میابد و نهایتآ با عبور از قفسه های نورد پایانی و انجام عملیات آج زنی به شکل ورق آجدار با ضخامت 1.5 تا 10 میلیمتر تولید شده و به صورت کلاف و یا برش بسته بندی می گردند. اسلب یا تختال، قطعه ای مکعب مستطیل شکل و از فرآورده های میانی نورد فولاد است که معمولآ دارای ضخامت 230 میلیمتر ، عرض 1250 میلیمتر و طول 12000 میلیمتر می باشد.

کاربرد ورق آجدار آهنی :

به ورق هایی گفته می شود که بر روی سطح خود دارای آج هستند. کاربرد ورق آجدار آهنی برای سطوحی است که نیاز به اصطحکاک و جلوگیری از لغزندگی دارند. ورق آجدار آهنی در صنایع مختلف طیف وسیعی از کاربردها را شامل می شود. از جمله کاربردهای این محصول میتوان به: کاربرد آن در صنایع نفت و گاز ، پتروشیمی ، صنعت کامیون سازی ، راه سازی و غیره اشاره کرد.

ضخامت ورق آجدار:

این نوع ورق در ضخامت های مختلفی تولید می شود که می توان به ضخامت های زیر اشاره کرد :
  •  2میلیمتر
  •  2.5 میلیمتر
  •  3 میلیمتر
  •  3.5میلیمتر
  •  4 میلیمتر
  •  5 میلیمتر
  •  6 میلیمتر
  •  8 میلیمتر

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی :

این محصول در دو نوع فابریک و پرسی موجود می باشد که خریداران باید پیش از خرید در باره تفاوت این دو نوع اطلاعات لازم را داشته باشند. در نوع فابریک یک لایه آج به ورق اضافه می شود در نوع پرسی، ورقی ساده می باشد که چاله هایی بر روی آن با دستگاه ایجاد میگردد. اولین تفاوت این دو نوع وزن آن ها می باشد که مشخص است وزن فابریک بیشتر از وزن پرسی است در گذشته تنها به صورت پرسی تولید می شد و تولین این نوع محصول به صورت فابریک در کشور امکان پذیر نبود.

تولید ورق آجدار فابریک در ایران :

این نوع محصول در ابتدا به صورت فابریک در ایران تولید نمی شد. پس از سالها کارخانه فولاد مبارکه برای اولین بار در سال 95 اقدام به تولید این محصول در ضخامت 2 میلیمتر نمود و تا حدود زیادی نیاز کشور به این محصول را برطرف نموده است. این امر سبب شده است ورق آجدار اصفهان از شهرت بالایی برخوردار باشد. بنابراین به طور کلی ورق های موجود در بازار ایران توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می شود و واردات این محصول نیز از کشورهای روسیه، چین و کره امکان پذیر است.

عرض ورق آجدار :

انواع این محصول در عرض های متفاوتی تولید می شود که می توان به  عرض های 1000 میلیمتر ، 1250 میلیمتر، 1500 میلیمتر برای ورق آجدار آهنی اشاره کرد.

ورق آجدار آلومینیوم:

همان طور که ذکر شد این ورق ها در جنس های آهنی، استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می شود. نوعی ورق است که در دو نوع رنگی و بی رنگ موجود است. از مزایای این محصول می توان مقاومت بالای فیزیکی و مقاومت در برابر زنگ زدگی اشاره کرد. این ورق ها به دو صورت شیت و رول در بازار موجود است. فرمینگ هایی از جمله کرکره، ذوزنقه و شارولاین می توان بر روی این ورق ها اجرا کرد .

تعیین قیمت ورق آجدار :

قیمت این محصول در جنس های مختلف متفاوت است. بیشترین قیمت مربوط به نوع استیل آن بوده و پس از آن به ترتیب ورق های آلومینیوم، گالوانیزه و آهنی قرار می گیرند.

مزایای ورق آجدار :

سطح براق و انعطاف پذیری بالا و در عین حال استحکام بالای این نوع ورق به خاطر طراحی های روی سطح آن از ویژگی های اصلی نسبت به دیگر ورق ها است. همچنین این نوع ورق ها به راحتی قابل تغییر شکل و خم شدن هستند و حتی با توجه به نیاز مشتریان برای برخی اهداف تزـًینی نیز بکار برده می شوند

استاندارد ورق آجدار :

معمولآ در ضخامت های 1.5 میلیمتر تا 10 میلیمتر و در ابعاد 2000*1000 میلیمتر و 6000*1500 میلیمتر و 6000*2000 میلیمتر تولید می شود.

کاربرد ورق آجدار :

با توجه به نوع ضخامت و استقامت این نوع ورق ها ، برای کف کشتی ها ، پل ها ، پله ها ،کف اتاق کامیون ها و وانت بارها، کف زمین های در حال عملیات ساخت و یا راه سازی که به صورت موقت باید از روی آنها عبور و مرور صورت گیرد ، ساخت پله های اضطراری ، ساخت دستگاههای صنعتی کارخانجات و غیره به کار می روند.